Zanden's Cube
Zanden’s Cube

Tom van der Zanden 3D spausdintą šio galvosūkio prototipą parodė Twisty Pyzzles forume 2010 vasarį. Tai yra jau keli metai žinomo Helicopter Cube modifikacija, pakeičiant plokščius pjūvius sferiniais. Dėl to pasirodė nematyta anksčiau detalė briaunos viduryje ir galvosūkis pasidarė truputį sudėtingesnis. Bet žymiai gražesnis! Mano nuomone, vertas masinės gamybos. 

Tom van der Zanden

Tom van der Zanden

Tomas gal ir darė kažkokius žingsnius ta kryptimi, bet gal dėl jaunumo (17-18 metų), gal dėl dar kokių priežasčių anksčiau (2011 liepą) galvosūkio masinę gamybą pradėjo viena Kinijos kompanija. Kai jau yra veikiantis prototipas ir galvosūkio dizainas sukurtas, inžinieriams atkartoti mechanizmą nėra didelė problema. Didesnė problema – kaip galvosūkio kūrėjui gauti jam priklausantį autorinį atlyginimą.   

TomZ signs the Cube

TomZ signs the Cube

Sprendimą „iš bėdos“ yra pasiūlęs Honkonge gyvenantis Uwe Meffert. Jis perka galvosūkius iš gamyklos, užklijuoja lipduką su autoriaus parašu ir pardavinėja pridėdamas autorinį atlyginimą. Tokį galvosūkį jau visai legalu įsigyti. Bet mano egzempliorius buvo legalizuotas kitaip. 
Sutikau Tomą IPP Berlyne ir nusipirkau kubą iš jo, sumokėdamas ir autorinį atlyginimą. O vietoje lipduko Tomas čia pat pasirašė ant galvosūkio. Žinoma, reikės dar nusipirkti ir iš Mefferto, nes nutrinti autoriaus autografą besukinėjant visai nesinori.  

Curvy Copter twist

Curvy Copter twist

Savo galvosūkį Tomas pavadino Curvy Copter, pabrėždamas esminį skirtumą nuo Helicopter. Kompanija gamintoja suteikė poetiškesnį Butterfly Cube pavadinimą, matyt, remdamasi sienelės išvaizda. Lietuviškai aš vadinu Zandeno kubu. Yra juk Rubiko kubas, vadinasi gali būti ir Zandeno! 

Curvy Copter jumbles

Curvy Copter jumbles

Sukinėti galima kubo briaunas. Judanti detalių grupė primena Gem I, bet prisideda orientuojami kampai. Todėl galvosūkis gerokai sunkiau sprendžiamas. Kadangi neužbaigus vienos briaunos posūkio galima pasukti kitą, galvosūkis susipainioja ir praranda kubo formą. Šis efektas vadinamas Jumbling.