Rubiko malkosBene lengviausias galvosūkis, kurį galima pagaminti iš Rubiko kubo, yra čia parodytos Rubiko malkos. Pavadinimą sugalvojau dėl gana miglotos asociacijos su glėbiu malkų ir dėl to, kad tik jį pagaminęs nufotogravau pas tėvus kieme ant malkų krūvos.Malkos pasukta

Pasigaminti galvosūkį paprasta, galima panaudoti ir kokį aplūžusį kubelį. Svarbu tik tiksliai suklijuoti stulpelius ir surasti spalvotos plėvelės dekoravimui. Sprendėjui turi aiškiai matytis, kur galima sukti, o kur ne.

Kadangi sukinėjasi tik 4 sienelės ir tik 180° kampu, tai išmaišytų padėčių nėra labai daug. Pasiekti pradinę padėtį galima ir sukinėjant be jokios minties. Vėliau galima apibendrinti sukauptą patirtį ir savarankiškai atrasti taip vadinamą komutatorių ABA’B’. Tai galėtų būti pirmasis Rubiko kubo suvokimo etapas. Po jo labai tiktų pažaisti su Rubiko sumuštiniu.

Floppy cubeNors galvosūkio idėja dabar atrodo akivaizdi, man nepavyko aptikti galvosūkio mėgėjo, įgyvendinusio ją anksčiau už mane. Įdomu, kad ir į mano galvą ši idėja atėjo labai vingiuotu taku. Wayne Johnson, galvosūkių entuziastas iš Australijos, savo tinklapyje paskelbė brėžinius, kaip pasigaminti 3x3x2 (Domino) gretasienį. Greitai paaiškėjo, kad toks Domino neveiks taip kaip turėtų. Jis funkcionuotų tik kaip 3x3x1. Tada ir supratau, kad visai lengva pasigaminti 3x3x1 galvosūkį iš paprasčiausio Rubiko kubo.

Galvosūkio 3x3x1 idėja tuo metu nebuvo nauja, problema tebuvo mechanizmas, nes visi įsivaizdavo, kad galvosūkis turi būti proporcingas (tarsi sudėtas iš 9 vienodų kubelių). Atsisakyti „savaime suprantamo“ proporcingumo reikalavimo pavyko tik einant aplinkiniu keliu. Gerokai vėliau japonų inžinierius Katsuhiko Okamoto sugalvojo mechanizmą ir proporcingam Floppy kubui. Nežinau, ar jį nors kiek įkvėpė mano galvosūkis. Katsuhiko sutikau Osakos IPP 2010 metų vasarą, bet jis kalba tik japoniškai, tad taip ir likau nesužinojęs.

Super FloppyVėliau 3x3x1 mechanizmas buvo patobulintas, pagaminant galvosūkį, kuris neišlaiko stačiakampio gretasienio formos. Bet tai jau ne Rubiko malkos.