Dar 2013 metų vasario pradžioje meistras Vytautas Šemelis, kurį galėjote sutikti Kaziuko mugėje Vilniuje ar Kaune prekiaujantį mediniais galvosūkiais, atsiuntė tokius internete rasto galvosūkio detalių brėžinius.

Impossible One in a TrillionPasirodo, tai Joseph’o Becker’io dar 2001 metais sumanytas galvosūkis Impossible One in a Trillion. Vytautas pagamino tas detales, bet 4x4x4 kubo niekaip negalėjo surinkti.

SolutionAš detalių neturėjau, tad teko ieškoti sprendimo „ant popieriaus“. Surastą sprendimą išsiunčiau Vytautui. Neužilgo sulaukiau atsakymo, kad surinkti kubą nepavyksta net ir naudojant mano sprendimą. Pagalvojau, kad kubo išklotinės pavidale sprendimą tikrai nelengva suprasti ir rekomendavau dar kokį kartą pabandyti.

Praėjo daugiau kaip du mėnesiai ir Vytautas vėl atsiuntė laišką, kuriame prašė dar kartą atsiųsti tą sprendimą, nes pas jį lapelis kažkur nusimetė. Suradau ir išsiunčiau, nes, kaip mėgdavo sakyti buvęs mano katedros vedėjas E.B., „pas netvarkingą žmogų niekas neprapuola“.

Impossible One in a TrillionKitą dieną sulaukiau Vytauto atsakymo, kurį čia pacituosiu.

Labas, vakar bandžiau sudėti, tačiau vėl nesėkmingai. Bet tik dalinai. Jei abėcėlėje A raidė pirmoji, tai nuo A detalės ir pradėjau rinkti galvosūkį. Ją padėjau horizontaliai. Paskui prijungiau detalę E. Paskui C. Tinka taip pat D ir B detalės. Toliau tenka ardyti viską atgal, nes reikia kažkaip įdėti detalę G horizontaliai. Šiai detalei vieta tinka, tačiau niekaip neįmanoma C sujungti su G tarpusavyje. Žodžiu, pavyksta sudėti viską iki galo, tačiau be detalės C arba be detalės G. Tada detalę G sulaužiau ir ragą patepęs klijais įkišau. Dabar C ir G sujungtos tarpusavyje mirtinai (neišardomai). Gal yra kitas sprendimo būdas?

Impossible 4x4x4Istorija prasidėjo 2013 metų vasario pradžioje, tęsėsi balandžio antroje pusėje ir gana netikėtai baigėsi liepos mėnesį. Stalius A.D., su kuriuo žaidžau stalo tenisą, išpjovė gana tikslų kvadratinio skerspjūvio tašelį. Aš darbavausi gana ilgai – rankų darbas užtrunka – ir išsipjoviau reikalingo ilgio ruošinius. Suklijuoti „mirtinai“ nesinorėjo, tai panaudojau dvipusią lipnią plėvelę. Tokia technologija netinka galutiniam variantui, bet eksperimentams sukibimo užtenka.

Pažaidęs su pasigamintomis detalėmis turiu pripažinti, kad Vytautas teisus. Kubo 4x4x4 tikrai neįmanoma surinkti, nors jis ir suskaidomas į tokias detales. Ir kito sprendinio nėra. Ne be reikalo galvosūkio kūrėjas jį pavadino neįmanomu!

11x7Taigi, turime dabar 8 detales po 8 kubelius kiekvienoje, bet kubo surinkti negalime. Ar galima jas panaudoti kokiam nors galvosūkiui? Kadangi visos detalės „plokščios“, t.y. telpa į 4x4x1, tai galima paieškoti 2D užduočių. Detalių formos gana įmantrios, todėl paprastų figūrų be skylių užpildyti nepavyks. Pabandykime sutalpinti detales į stačiakampę dėžutę, kurios plotas didesnis už 64 vienetus.

8x9Stačiakampis 11×7 turi net 13 laisvų langelių, bet sutalpinti jame visas 8 detales nėra taip jau paprasta. Gerokai sunkesnis uždavinys sudėlioti detales į 8×9 dėžutę. Tačiau nors ir nelengvai įveikiamos šios dvi užduotys, jos eiliniam galvosūkių mėgėjui, tikriausiai, nepasirodys pakankamai elegantiškos ir vertos gaišti laiką ieškant sprendimų. Todėl pridedu juos ir taip sau užbaigiu nesurenkamo kubo istoriją. Big mistakes make good stories, kaip sako amerikiečiai.