Balandis gausesnis naujienomis, nes be tradicinių pirkinių, yra ir išsikeisti, ir Kaune pirkti galvosūkiai. Kadangi reikia nuo kažko pradėti, tebūnie tai medinukai.

Arrancia Meccanica, Master Pentultimate and other

Arrancia Meccanica, Master Pentultimate and other

Šachmatinį Soma kubą nusipirkau, berods, „Senukuose“. Tai greičiau klasika, negu naujovė. Kai dar mano dukros buvo pakankamai mažos, buvau suklijavęs paprastą Somą kubą iš medinių kaladėlių. Vėliau pagaminau ir spalvingesnį šachmatinį iš raudonų bei baltų plastikinių kubelių. Kai dabar aplanko jaunesnio amžiaus svečiai, nelengva rasti kažką tinkamo jiems pažaisti. Dabar bus! Pagamintas gana gerai, nebrangus, užduočių galima surasti labai daug arba fantazuoti laisvai – rekomenduoju.

Medinė dėžutė su keturiomis detalėmis ant viršaus – sutalpinimo galvosūkis. Dėžutės dangtelis užstumiamas, kaip mano mokyklinio penalo ar braižyblentės, jeigu kas tokią prisimena. Taigi, sudėti detales į dėžutę reikia taip, kad dangtelis neužkliūtų. Atkeliavo iš Kinijos, veikia gerai. Vienintelis trūkumas – dangtelis slankioja iki barškėjimo laisvai.

Medinis raktas atkeliavo kartu su dėžute. Užsisakiau jį vien iš smalsumo, nes kaina nedidelė, o panašų metalinį raktą savo kolekcijoje turiu jau senokai. Smalsumą patenkinau. Visai ne be reikalo Oskaro van Deventerio raktas pagamintas iš metalo! Ir tikslumas, ir tvirtumas yra būtinos šio galvosūkio savybės. Iš visiems gerai žinomos trisluoksnės faneros pagamintas raktas tėra nevykusi originalaus rakto kopija. Žiedas pralenda ten, kur neturėtų, o „sprendimas“ nesuteikia to malonumo, kurį galėtų.

Į Rubiko kubą panašus plastikinis galvosūkis su cilindriniais išsikišimais sienų centruose yra naujas Mo Yu gaminys. Centrai sukinėjasi taip pat, todėl matematiškai galvosūkis artimas kubui 5x5x5. Mechanizmas veikia puikiai, todėl tikiuosi su juo rimtai pažaisti.

Dodekaedro formos galvosūkis vadinasi Master Pentultimate. Centrus galima nuimti – liks tuščiaviduris galvosūkis. Sukinėjasi sunkokai, todėl galės ramiai ilsėtis lentynoje. Pentultimate idėja kaip Skjūbo apibendrinimas dodekaedrui žinoma jau kokius 30 metų. Bet sugalvoti šiai matematinei idėjai mechanizmą nepavykdavo. Kaip matome, sudėtingesnis galvosūkis pagamintas, bet komplikuotas mechanizmas neleido pasiekti gero funkcionalumo lygio.

Kiti du galvosūkiai gauti keičiantis su Pavel’u Pustovit’u. Batmeno kubas 2×2 ypatingas tik savo lipdukais. Na ir savo amžiumi – ©1994. Mechanizmas 2×2 kubams tuo metu dar nebuvo tiek ištobulintas, tad geriau sukinėti naujesnius kubelius. Bet kaip kolekcijos objektas Batmenas visai priimtinas papildymas. Mechaninis apelsinas (Arrancia Meccanica) – nesėkmingas italų firmos „Sympaty Giochi“ gaminys. Detalės taip sunkiai juda, kad reikėtų ypatingai kantraus sukinėtojo. Natūralu, kad pirkėjai nebuvo šia savybe sužavėti ir nuo kokių 1990 metų galvosūkis praktiškai nepaplito. Dauguma žinomiausių kolekcionierių gavo jį iš Marcel’io Gillen’o, nupirkusio visus „apelsinus“ kažkokioje Italijos parduotuvėje. Ir štai dabar sėkmingas Pavel’o radinys. Dar šeši kolekcionieriai papildė savo kolekcijas šiuo retu galvosūkiu. Malonu būti vienu iš to šešeto.