Auldey and Cast Cylinders

Auldey and Cast Cylinders

Netikėtai sutapo, kad abu gruodžio galvosūkiai – cilindrai. Ir abu kažkiek siejasi su nusivylimu. Pradėsiu nuo Hanayama cilindro. Galėjau jį nusipirkti kaip suvenyrą iš Poznanės dar sausio mėnesį. Tačiau iš dviejų Stary Browar prekybos centre aptiktų naujų galvosūkių pasirinkau G&G. Tik grįžęs į Kauną pamačiau, kad pastarasis galvosūkis jau ir čia pardavinėjamas, o cilindro dar nėra. Nėra mėnesį, nėra du – sunerimau. Gal koks brokas išaiškėjo, gal gamyba nutraukta? Kolekcionieriui toks atvejis pats gerumas, o aš pasirinkau G&G, kuris laisvai prieinamas. Bet rugpjūčio mėnesį Londono IPP pakalbintas Hanayama direktorius Teddy Sakamoto mane nuramino – viskas su tuo cilindru gerai. Ir tikrai, beveik metus palaukus jis pateko ir į Lietuvos parduotuves. Kažkaip pavyko man jį išardyti, bet dar nesusikaupiu sudėti.

Auldey cilindras primena Olidijų, Masterball’ą ir kitus dvipusius galvosūkius. Aštuonias detales žiede galima pasukti, o pusė galvosūkio gali pasisukti 180 laipsnių kampu. Tokiu būdu detalės nuo vieno ašigalio gali patekti prie kito. Taip sukinėjant galvosūkį detalės juda dvejose nesusikertančiose orbitose ir nesimaišo. Būtų labai paprasta, bet… Pasirodo, yra dar vienas laisvės laipsnis – puses galima paslinkti viena kitos atžvilgiu. Vadinasi, detalės yra vienoje orbitoje, o galvosūkis gali keisti formą. Tai jau įdomiau. Kita fotografija iliustruoja tokią galimybę. Galvosūkis veikia sunkokai, bet žaisti galima. Kadangi vienos spalvos/formos yra po keturias vienodas detales, tai išspręsti galvosūkį nesunku.

Auldey Cylinder (shift)

Auldey Cylinder (shift)

O dabar papasakosiu apie nusivylimą. Tokio mechanizmo idėja nedaug jaunesnė už Rubiko kubą, bet masinės gamybos galvosūkio nebuvo. Ir štai jis pasirodė, bet nespėjus man užsisakyti, dingo iš visų internetinių parduotuvių. Ir vėl – nevykęs produktas – kolekcionieriaus svajonė? Periodiškai paieškodavau ir pagaliau radau kinietį, kuris pardavė man tą cilindrą. Kai siuntinį atidariau, viskas paaiškėjo. Ant įpakavimo užrašas „For sale in China only“, o tai reiškia kad kitose šalyse analogiškas galvosūkis patentuotas, nors dar negaminamas.