New puzzles 2013 01Iki sausio pabaigos dar 11 dienų, o aš jau pasakoju apie mėnesio naujienas. Nieko daugiau iki mėnesio pabaigos jau nesitiku gauti, tai kam atidėlioti. O jeigu ir atsirastų koks naujokas netikėtai, atiduosime jį vasariui. Septyneto sausiui užteks.

Kadangi į Lietuvą ir net Kauną iš Maskvos buvo atvykusi galvosūkių kūrėja ir kolekcionierė Tatjana Matvejeva, du objektai kairėje yra to vizito pėdsakas. Žemas cilindras yra tik šiaip įdomus suvenyras, o ne galvosūkis. Tai yra plačiai paplitusio suvenyrinio kubo formos modifikacija. Aštuoni segmentai susidėlioja įvairiomis kombinacijomis, suformuodami kelis Maskvos paveikslėlius. O medinis rutulys su iš jo kyšančiomis raudonomis detalėmis – jau tikras galvosūkis. Jo išardyti man dar nepavyko. Paslėpto mechanizmo galvosūkiai dažniausiai yra gaminami kaip dėžutės, kurias reikia atidaryti. O čia kitas, bet ne mažiau įdomus pavidalas.

 Pora dėžučių per pusantro mėnesio atkeliavo iš Kinijos. Didelė dėžutė – dvigubas galvosūkis. Joje reikia atidaryti dvi ertmes-stalčius. Dėžutės paslaptingumas didžiąja dalimi priklauso nuo kruopštaus darbo gaminant ir, galutiniame rezultate, nuo kainos. Mano dėžutė nebrangi, tai jos paslaptis atskleidžiau greitai. Kita kartu atkeliavusi dėžutė, pamarginta kinietiškais hieroglifais, pasidavė ne iš karto. Bet dabar jos paslaptį žinau. Kokybė gal ir nepakankama, jeigu norėčiau ją padovanoti kokia rimta proga, bet susipažinimui su mechanizmu jos užtenka.

Metalinis Hanayama galvosūkis Baroq tarp mano kolekcijos naujienų kai kam gali keistai atrodyti. Juk tai buvo vienas iš pirmųjų mano įsigytų tokio tipo galvosūkių ir daug kas jį sėkmingai ardė. Nežinau dėl kokios priežasties ar kieno kaltės, bet senasis galvosūkis dabar išardomas dar vienu autoriaus Akio Yamamoto nenumatytu būdu. Teko įsigyti naują egzempliorių, kuris išardomas tik vieninteliu (ir labai elegantišku) būdu.

Dešiniame apatiniame fotografijos kampe matoma dar viena daili Tailande pagaminta rankų darbo dėžutė jokios paslapties neturi. Joje tiesiog įpakuotas vieno asmens žaidimas (galvosūkis) Solitaire Tree. Solitero arba, išvertus iš prancūzų kalbos, atsiskyrėlio tipo žaidimai labai paplitę, žinoma keletas modifikacijų. Medžio tipo Solitero iki šiol neturėjau, tad kolegė Vida tikrai labai gerai pataikė, parveždama jį iš Amerikos. Dar vienas mielas soliterų bruožas – jiems sukurta įdomi matematinė teorija. Kada nors reikėtų apie ją parašyti.

Spalvinga ant dėžutės padėta sukionė – labai seniai lauktas galvosūkis. Rubiko kubo idėjos adaptavimas trikampei prizmei bent jau popieriuje atliktas prieš kokius 30 metų. Bet masiškai gaminti tokį galvosūkį pradėjo tik prieš pusmetį. Kaip matote, galvosūkis dar neišspręstas. Nenoriu ieškoti jokių patarimų ar pasufleravimų ir tikiuosi uždavinį išspręsti savo jėgomis.