Šiandien, 2013 03 22 Vilniaus Centrinės Universalinės Parduotuvės penktame aukšte į stiklines spintas su dukra Daiva išdėliojome 246 galvosūkius. Nors namuose ir liko daugiau, bet skaičius visai nemažas. Užpildėme 12 lentynų. Kas jose sudėta?

Čia esančių galvosūkių bendras bruožas – galva ir 2x2x2 mechanizmas

GalvosEksponatuose 1-7 atpažįstate filmo „Žvaigždžių karai“ herojus. Šešios mažesnės galvos buvo naudojamos kaip staigmenos Kellog‘s avižinių dribsnių pakuotėse Kanadoje. Morfas (16) buvo platinamas McDonalds užkandinėse Jungtinėje Karalystėje 2002 metais. Jo mechanizmas 2x2x1. Iš vienos galvos belikę smegenys (10). Jos buvo naudojamos vaistų reklamai. Donaldo galva (20) – naujas seno ir reto galvosūkio leidimas. Kitus eksponatus palieku atpažinti jums.

Rubiko kubas 3x3x3 su artimiausias giminaičiais

Raktų pakabukai (1, 2), nežiūrint mažumo, sukinėjasi pakankamai gerai. Specialus suvenyras princo Čarlzo ir princesės Dianos vestuvėms paminėti (3). Ne visai tradicinis kubas su Kubai 3x3x3Rubiko profiliu (15). Centrinių kubelių orientacija svarbi. Savadarbis mano dabartinio kaimyno Augustino kubas (5). Mechanizmas truputį skiriasi nuo tradicinio. Devintojo dešimtmečio pradžioje Rubiko kubelių pirkti nebuvo, o pažaisti norėjosi. Sudėk taškus ant „i“ (17) – jau mano kūrinys. Sudėtingesnis už tradicinį kubą, nors detalių ir mažiau. Labai sudėtingi kubai (6, 7). Tuščiaviduris (8) kubas padarė perversmą mechanizmų kūrime. Anksčiau aš paprasčiausiai nulupau centrų lipdukus (18). Mano modifikuotas kubais nukirstais kampais (19) atkartoja medinio Rubiko kubo prototipo formą. Kubai (9, 12,13,14) – mano padarytos modifikacijos.

Minus kubeliai (laisva vieta)

Minus kubaiSeni mažieji minus kubeliai (1, 2, 3), nepaisant panašumo, yra skirtingi galvosūkiai. Pionierių piramidė (14) 2012 metų Roxanne Wong mainų galvosūkis. Gaiviųjų gėrimų skardinėse (8, 9) jokių gėrimų nebuvo rasta. Šėtono statinė (13) – senas ir labai sudėtingai sprendžiamas galvosūkis. Kempiniuko (17) aukštai sukasi apie vertikalią ašį. Rutuliuko (15) viduje randasi kietoka kempinė. Monos Lizos galvosūkyje (12) galima kartu pasukti 4 kampines plyteles.

Metaliniai galvosūkiai

MetaliniaiKinietiški žiedai (5) yra vienas pirmųjų kolekcijos galvosūkių, pagamintas mano tėvelio. Senas ir mano pagamintas vielos galvosūkis (15). Gimtinės kalvių darbas masyvus galvosūkis (2). Palydovas (16) ir Vinys (17) pirkti Vilniuje Pilies gatvėje. Mano mėgstamo japonų menininko AkioYamamoto jūros gyvūnų serija(8-13) dabar gaminama didesnių matmenų. Oskar‘o van Deventer‘io labirintas (14) pradėtas gaminti tik 2012 m. Troso (18) gabaliukas išsiardo nesunkiai. Bet sudėti – jau galvosūkis. Ir Lietuvoje galvosūkiai „įdarbinami“ reklamos nešėjais (7). Mebijaus juostą (4) įsigijau tiesiai i autoriaus Douglas‘o Engel‘io rankų. Paprastas galvosūkis, bet dailus. Galvosūkis (20) atkeliavo iš Pietų Afrikos Respublikos.

Rutuliukai, diskai

Rutuliukai, diskaiBackspin (2) nors ir didelis, tačiau labai paprastas galvosūkis. Great Gears (3) visi diskai sukasi kartu. Labai apgaulingas veikimas. Saturnas iš Belgijos (14) turi apsiverčiantį lieptelį. Topspinai (18, 19) – labai skirtingi. Spalvotas buvo gaminamas Rusijoje. Jis žymiai paprastesnis. Žvaigždutės (15) ilgai negalėjau išspręsti. Pasirodo, kartais trys rutuliukai susikeičia vietomis, nors jie to neturėtų daryti. Galvosūkis (16) yra supaprastintas gražesnio galvosūkio Festivalio gėlelė variantas. Deja, gėlelės mano kolekcijoje nėra. Babilono bokštas (8) ir jo supaprastinta versija (7), gaminta tuometinėje TSRS. Orbas (9) pasižymi gražiomis detalėmis, o Astrolabacus (10) – netikėtu mechanizmu. Trilijono (20) mechanizmas taip pat unikalus.

Rubiko kubo 3x3x3 formos modifikacijos

Rubiko kubo modifikacijosVisi galvosūkiai čia naudoja tą patį Rubiko kubo mechanizmą, pakeista tik detalių išorė. Tai apie juos sunku ką ir beparašyti. Tiesiog pabandykite atpažinti, kur kiekviename randasi kampai , briaunos, centrai.

Gaublys (5) buvo gaminamas su stoveliu, bet stoveliai turbūt buvo netvirti ir jų išliko labai mažai.

Half truncated cube (10) – mano rankų darbas. Buvau dovanoms ir mainams kelis padaręs, man liko pirmasis mažiausiai pavykęs egzempliorius. Kubas (25) vadinamas Fišerio kubu.

Paslaptingos dėžutės

Paslaptingos dėžutėsJaponiškos dėžutės (1, 2, 13) ypatingai kruopščiai pagamintos. Tatjanos Matvejevos dėžutės (3, 15, 17) buvo pirmosios, kurias teko išbandyti. Alkatrazas (12) – legendinis kalėjimas, iš kurio neįmanoma pabėgti. Bet gerai paieškojus silpnos vietos… Nosiukas ir Niutono kiaušinis (4, 14) – Stephen‘o Chin‘o kūriniai. Bill‘o Cutler‘io mazgas (11) visus klaidina savo išvaizda. Jis visai ne tas, kuo apsimeta. Dėžutes  (5, 10, 18) šiemet nusipirkau Kinijos internetinėje parduotuvėje. Kokybė vidutiniška, bet ir kaina buvo nedidelė. Knygų lentyna populiari Europoje (9). Ją pirkau Budapešte. Fudzijamos paslaptis (16) atskleidžiama labai netikėtu būdu. Bronzinės lobių skrynios (6) kūrėjas Rocky Chiaro. Jo kūrinių aš neįperku, bet čia serijinis gaminys. Ovalinė dėžutė (20) išsiskiria savo dizainu, Neužsidarantis stalčius (19) – idėja. Japoniška taupyklė (8) vis dar saugo savo paslaptį. Gal į ją monetų reikia primesti?

Aštuoniukės

AštuoniukėsBendrų elementų turinčios orbitos yra esminis sukinėjamų perstatymo galvosūkių bruožas. Nenuostabu, kad aštuoniukės pavidalas toks populiarus. Kartoninę aštuoniukę (2) pasigaminau galvosūkių bado laikais. Galvosūkis (4) nėra labai paplitęs, bet aš jį aptikau parduotuvėje „Jaunasis technikas“ Kaune. Galvosūkiai (10, 20) – Douglas‘o Engel‘io rankų darbas. Ypač didelį įspūdį 2005 metais man padarė Farm Land Plow Deep. Jų yra ištisa serija. Lotica (19) man primena komandiruotes į Prancūziją. Sujungtus kubus (14, 15) pasigaminau pats, pamatęs paveikslėlį eBay aukcione. Rubiko kriauklės (9) ypatingos tuo, kad, nusibodus paprastam variantui, gali paspausti mygtuką ir gauni sudėtingesnį variantą: du takeliai sukasi kartu. Nusibodus ir šiam galvosūkiui, gali paspausti ir kitą mygtuką, bus dar sunkiau. Tačiau atgal kelio nėra. Nuspaudei ir nuspausta! Spalvingos aštuoniukės (11, 12) mane nustebino ne tik originaliu dizainu. Pasirodo, jų kūrėjas Sergejus A. gyvena Vilniuje.

Mediniai galvosūkiai

MediniaiMedis – labiausiai kolekcionierių vertinama medžiaga. Čia ne plastikas, kur gali išlieti tūkstančius detalių. Medį turi paliesti meistro ranka. Sandfildo galvosūkis (2) buvo mano sena svajonė. Dar būdamas moksleiviu ir dalyvaudamas galvosūkių sprendimo konkurse nesupratau tokio detalių sujungimo. Bučkis (3) – Vaclavo Obšivačo dovana. Surinkti 6 detales į nesubyrantį junginį yra nemažas kantrybės išbandymas. Kubas (14), konstrukcijos (15) ir dalinai (18) taip pat jo rankų darbas. „Dalinai“ reiškia, kad surinkti turėjau aš pats savo rankomis. Vaclavas dar žinomas kaip Vinco yra vienas iš kelių žmonių pasaulyje, pragyvenančių iš namudinės galvosūkių gamybos. Galvosūkiai (11, 12) sudaryti iš 2 ir 3 detalių atitinkamai turi būti sudedami į kubo formos dėžutę. Dabar jie tam paruošti, bet kai gauni detales… Vėžlys (10) atkeliavo iš Mongolijos. Rastai (6) pagaminti Stuart‘o Coffin‘o. Juos reikia sujungti į tokią konstrukciją, kad nesimatytų raudonų taškų. Genijaus darbas! Grybo(5) kotą reikia atskirti nuo galvos, pereinant paslėptu labirintu. Daug darbo įdėta gaminant šį galvosūkį. Sunkvežimis (13) atrodo įspūdingai, nors galvosūkis gana tradicinis: sutalpinti kėbule krovinį. O kengūriukui reikia išlipti iš motinos sterblės (17).

Dodekaedrai ir kiti

DodekaedraiEgzistuoja daug dvylikasienio supjaustymo variantų. Iš čia ir tokia galvosūkių gausa.

Pagrindinis galvosūkis (4) vadinamas Megaminksu arba Supernova. Palikę tik kampus, gauname Kilominksą (7) arba Imposibolą (9). Pridėję dar vieną kampų sluoksnį gauname Meisto kilominksą (8). Atsisakę centrų ir kryžmės gauname Tuščiavidurį megaminksą (13). Numetę kampus ir palikę tik briaunas, turime Aleksanderio žvaigždę (17). Suapvalinę iki rutulio formos gauname Tomas Ball (18), Lenkijoje gaminamą B Ball (19) arba rutulį su atitraukiamais segmentais (2). Apvilktas kitais drabužiais megaminksas tampa Kristalu (11). Pagaliau, pridėjus dar po vieną detalių sluoksnį, turėsime Gigaminksą (20). Pastarasis debiutavo Balandžio 1-ąją kaip paredaguotos fotografijos herojus, tačiau kūrėjų ambicijos užvirė ir pokštas virto realiu galvosūkiu.

Kartais po vienoda išore slypi visiškai skirtingi mechanizmai (12, 16). Sudėtingesnį variantą (12) iš detalių surinkinėjau savo rankomis, todėl bloge galima rasti mechanizmo fotografijų. Galvosūkį sudaro 201 detalė! Galvosūkiai (3, 6) yra Brangakmenių (Gem) šeimos atstovai, Ketvirtasis ir Antrasis. Galvosūkį (5) surinkau pats iš dviejų kubo ir oktaedro formos skjūbų. Dodekaedras (10) taip pat vienas iš skjūbų. Dogikas (1) yra retas ikosaedro formos galvosūkis.

Skjūbai ir piramidės

Skjūbai ir piramidėsDauguma šių galvosūkių montuojami ant 4 ašių kryžmės. Nesunku įžiūrėti rutulių (1, 3, 4, 5) mechanizmų panašumą. Bet išvaizda labai skirtinga. Minimal Twist (3) galvosūkiu Oskar‘as van Deventer‘is pademonstravo minimalų kiekį medžiagos, reikalingą veikiančiam mechanizmui. O minimalų dėl to, kad spausdinant 3D spausdintuvu kiekvienas gramas kainuoja ir kainuoja nemažai. Pirmasis skjūbo pavidalas – kubas. Čia jūs matote tuščiavidurį (6). Mano nuomone, natūralus pavidalas turėtų būti oktaedras (2). Dar vienas skjūbas – rombododekaedras (7).

Rubiko Triamidas (8) žymus unikaliu mechanizmu. Keturių detalių piramidė nulupama, paveriama ir vėl prispaudžiama kita siena. Oskaro planetos (9) irgi netradicinio mechanizmo galvosūkis. Du galvosūkiai (10, 14) naudoja 2x2x2 mechanizmą, o (11) – net 3x3x3. Pastarajam artimas galvosūkis (17). Įdomus Platypus (13) galvosūkis. Jis iš pirmosios partijos, pasirašytas Uvės Meffert‘o, garsiojo piraminkso kūrėjo. Čia jūs matote seną užkaukazėje gamintq piraminkso variantą (16). Mefert‘o žmonos Jing vardu pavadintas galvosūkis (19). Kaip gėlė skleidžiasi Hoberman Twist (18). Galvosūkius Vulkano (12) ir Mars (15) reikia sukinėti labai atidžiai, o Meistro piraminksas (20) veikia be priekaištų.

Įvairūs

Kiti galvosūkiaiPerpratęs rubiko magiko mechanizmą aš sugalvojau savų variantų. Lietuvos miestai (1) ir Chimeros (2) buvo mano mainų galvosūkiai . Tai reiškia, kad jų turėjau pagaminti daugiau kaip po 100 vienetų. Trijų plytelių magiko (3) užduotis – suderinti tris galvas su trimis kūnais tuo pačiu metu tik i pirmo žvilgsnio atrodo neįmanoma. Jų irgi esu pagaminęs nemažai, bet naudojau tik kaip dovaną. Kubelis Malkos (6), bei gretasienis 2x2x3 (5) taip pat mano rankų darbo. Vėliau gretasienius ėmė gaminti pramoniniu būdu, bet manasis sukinėjasi geriau.

Kubelio (4) pjūviai netradiciniai, o tai labai apriboja sukinėjimo laisvę. Zandeno kubas (7) su Tomo autografu, kuris baigia nublukti. Gear Shift (8) ne tik sukinėjasi, bet ir pasiplečia bet kurios ašies kryptimi. Mozaika (9) tik pasirodžiusi daugelį nuvylė kokybe, bet man ji labai patinka ir sprendžiasi nesudėtingai. O Anizotropinis kubas (10) turėtų būti tikras košmaras. Ufo (11) ir Smart Alex (12) yra gana panašūs. Tiesa tai ar ne, bet tvirtinama kad Rumunijos disidentas sugalvojo Smart Alex sėdėdamas kalėjime. Kita skraidančioji lėkštė (16) gerai atrodo, bet dėl savo formos nepatogi sukinėti. Prizmės (13) idėja žinoma nuo Rubiko kubo atsiradimo, bet įgyvendinta buvo visai neseniai. Visai nauji gražuolis Nautilus (14) ir Oktaedras su dantračiais (19). Rainbow Masterball (20) turi daugiasluoksnį mechanizmą, todėl sukinėjasi sunkokai. Senasis Domino (17) irgi kartais užsikerta. Praplėstas 2x2x2 (18) veikia neblogai, bet reikia labai tiksliai sulygiuoti puses.