Kiekvienas kolekcionierius kažkuriame kolekcijos augimo etape suvokia, kad informacijai apie rinkinį kaupti bei saugoti reikalinga struktūra. Galvosūkių kolekcionieriai čia ne išimtis. Per pastaruosius daugiau kaip 100 metų knygų apie galvosūkius autoriai, didelių kolekcijų savininkai pasiūlė ne vieną klasifikaciją. Man priimtiniausias – Robert’o Stegmann’o variantas. Jo kolekcija nėra pati didžiausia, tačiau išsamiausia aprašyta.

Dėlionės (Jigsaws)

Kai kam žodis galvosūkis asocijuojasi būtent su dėlionėmis. Dėliones galima skirstyti į plokščias ir trimates. Tradicinės plokščios dėlionės yra gana populiarus kolekcionavimo objektas. Man tai labiau primena atvirukų kolekcionavimą, nes pati galvosūkio konstrukcija ir sprendimo principai iš esmės sutampa. Trimatės dėlionės labiau atitinka mano galvosūkio kriterijus.

Surinkimai (Assembly)

Labai populiari ir gausi klasė. Tangramas, Pentomino, Soma, Bedlamo kubas – tai daug kam žinomi šios klasės atstovai. Galvosūkio tikslas dažnai yra plokščia ar trimatė figūra, kurią reikia surinkti iš turimų detalių. Dėl galvosūkių gausos šią klasę verta skaidyti į smulkesnes grupes.

Pakavimai (Packing)

Svarbiausias šios galvosūkių grupės bruožas – dėžutė ar padėkliukas, apribojantis dėliojimo laisvę arba pateikiantis užduotį. Galima išskirti plokščius ir trimačius pakavimus. Dėžutę gali tekti užpildyti be tuštumų, tačiau sunkesni galvosūkiai, kai kažkiek laisvos vietos lieka.

Poliformos

 Vienodų detalių(trikampių, kvadratų, šešiakampių, kubelių, rutuliukų…) įvairių formų junginiai, kurių rinkiniai naudojami daugeliui užduočių. Pentomino, Soma yra bene žinomiausi pavyzdžiai. Atskiros detalės gali skirtis spalva, kas leidžia suformuluoti daugiau uždavinių.

Geometriniai konstruktoriai

Tangramas ir į jį panašūs galvosūkiai. Dažnai galvosūkis pateikiamas kaip kažkokia supjaustyta figūra, kurią reikia restauruoti arba sudėlioti kitas figūras.

Gretinimo galvosūkiai

Galvosūkio elementus reikia sudėlioti, surikiuoti nepažeidžiant nustatytų apribojimų. Visiems žinomas pavyzdys – domino kauliukus galima dėti greta, jeigu liečiasi pusės su vienodu akučių skaičiumi. Kartais turi susidėti paveikslėlis, kartais simboliai ar spalvos vienoje eilėje negali kartotis, kaip Instant Insanity galvosūkyje.

Atidarymo, atskyrimo galvosūkiai

 Pagrindinis tokių galvosūkių bruožas – paslėptas mechanizmas. Spynos, dėžutės, neatsilenkiantys peiliai, įstrigę rutuliai ar kitokios detalės verčia sprendėją spėlioti ir tikrinti tuos spėjimus arba, skambiau pasakius, hipotezes, todėl sprendimas gali ilgai slėptis nuo sprendėjo.

Surinkimo galvosūkiai

Surinkimo galvosūkiai prasidėjo nuo medinių mazgų, bet dabar tai gausi klasė. Detalės laikosi kartu dėl trinties, o išardymas gali būti tiek labai paprastas, tiek ir sudėtingas. Bet surinkimas – visada nelengvas uždavinys. Surinktas galvosūkis dažnai yra labai dekoratyvus, tinkamas papuošti vitrinai ar interjerui. Patys gražiausi galvosūkiai gaminami iš įvairių medžių medienos.

(Nebaigta)