Paprastas galvosūkis, bet visai nepaprasta jo istorija.

Dino Cube

Dino Cube

Rubik's Heli and Dino cubes
Rubik’s Heli and Dino cubes
IPP 31 Dino cube
IPP 31 Dino cube

 

Two Dino cubes
Two Dino cubes

Sunku atsekti šio galvosūkio istoriją, nes ji siekia priešinternetinius laikus. Ne vienam galvosūkių mėgėjui kilo tokia idėja, bet masinė gamyba prasidėjo 1995 metais. Prasidėjo ir tuojau pat baigėsi visišku komerciniu fiasko. Tuo metu susidomėjimas Rubiko kubu ir į jį panašiais galvosūkiais jau buvo išblėsęs, žaislų pardavėjai bandė atsikratyti jų atsargomis, o į naujienas net nenorėjo žiūrėti. Manoma, kad parduotų Dinokubų skaičius tebuvo šimtai. Kodėl? Mėgstantiems spręsti tokius galvosūkius po Rubiko kubo naujasis galvosūkis buvo vaikiškai paprastas. Vaikams ar mėgėjams ką nors pasukinėti Dinokubas neįtiko, nes sukinėjosi prastai. Esu išbandęs pats, tad žinau tai ne iš nuogirdų.

Galvosūkių kolekcionieriai, žinoma, buvo vieninteliai, kuriems naujokas patiko. Jeigu Rubiko kube sukasi siena, tai Dinokube sukasi kampas. Teoriškai žiūrint, dar galėtų suktis briauna. Bet iki tokio galvosūkio mechanizmo sukūrimo dar buvo likę apie dešimt metų! Taigi, naujo grupavimo principo realizacija buvo ypatingai geidžiama bet kurioje kolekcijoje. Atsirado Internetas, susikūrė eBay ir Dinokubų kainos nenusileisdavo žemiau 150 dolerių.

Iš kur toks galvosūkio pavadinimas? Gražiausias galvosūkio variantas buvo gaminamas su dinozaurų paveikslėliais. Metiniame galvosūkininkų suvažiavime Berlyne IPP31 iš trimačio spausdinimo būdu pagamintų detalių patys surinkinėjome Dinokubą, o vietoje dinozaurų buvo panaudotos vyriausių ir labiausiai gerbiamų galvosūkių kolekcionierių fotografijos. Taip mano kolekcijoje atsirado pirmasis Dinokubas. Jis mažas, nes trimačio spausdinimo kaina proporcinga svoriui. Sukinėti būtų patogesnis didesnis galvosūkis.

Galvosūkių kūrėjas Smaz iš Honkongo perprojektavo galvosūkį ir 2011 metų pabaigoje organizavo gamybą. Iš jo Dinokubą ir nusipirkau. Sukasi puikiai. Bet reikia pasaugoti autoriaus ranka paliktą autografą.