Pyraminxes

Pyraminxes: regular, Jing’s, Professor, Master, Vulcano

Tetraedro formos galvosūkių, Uvės Meferto pavadintų piraminksais, šeimynėlė pagaliau susirinko ant mano stalo. Pirmąją 3 aukštų piramidę Mefertas tvirtina sugalvojęs ir išbandęs dar prieš Rubiko kubo pasirodymą. Kubo sėkmė paskatino jį taip pat pradėti masinę gamybą. Milijonai Meferto piraminksų pasklido po pasaulį. Man taip norėjosi, kad bent vienas iš tų milijonų prasibrautų pro geležinę uždangą į TSRS ir patektų į mano rankas. Norai norais, bet aš buvau realistas ir puikiai supratau, kad vienintelė galimybė pasukinėti piraminksą – prieš tai jį pasigaminti pačiam.

Tuo metu mūsų trijų asmenų šeima gyvenome 12 kvadratinių metrų bendrabučio kambarėlyje, tad įrankių, medžiagų ir technologijų pasirinkimas buvo minimalus. Kartonas, fanera, guma iš žmonos siuvimo dėžutės, siūlas, klijai, degtukai, skriestuvas, žirklės, lobzikas… Piraminksą aš pasigaminau. Išvaizda nebuvo įspūdinga, tačiau galvosūkis funkcionavo. Tą patį vakarą sugebėjau jį išspręsti. Kai vėliau bendradarbis Alfredas iš komandiruotės į Jerevaną parvežė tikrą plastmasinį piraminksą, savadarbis iškeliavo į šiukšlių konteinerį (nepamirškite – 12 kvadratų). Būčiau išsaugojęs, nufotografuočiau dabar…

 Kitų piraminksų teko palaukti daugiau kaip 20 metų. Jing piraminksas (Jing – Meferto žmonos vardas) pasirodė 2009 metais. Pati galvosūkio idėja kaip Halperno-Mejerio piramidė žinoma nuo Rubiko kubo pasirodymo. Juk tai akivaizdi Rubiko kubo mechanizmo adaptacija kitam briaunainiui – tetraedrui. Ir čia yra prie centrinės keturių ašių kryžmės pritvirtinti vienspalviai centrai, prilaikantys dvispalves briaunas ir trispalvius kampus. Bet pritaikyti kubo sprendimo algoritmus nepavyksta, nes sukant dvi sienas, dalyvauja visi kampai. Nėra galimybės, kaip kubelyje, patraukti kokį kampą iš veiksmų zonos, o po to sugrąžinti nepasuktą atgal. Tačiau mokant sutvarkyti standartinį piraminksą, papildomai lieka sudėlioti į vietas centrus. Ir tai galima padaryti paprasta operacija.

Dar vienas bruožas, išskiriantis Jing piraminksą iš visos šeimos – jo dydis. Mažesnis galvosūkis būtų patogesnis jaunesniems galvosūkių mėgėjams. Adamas G. Covanas parinko galvosūkio matmenis taip, kad būtų galima panaudoti jau anksčiau gamintą keturių ašių kryžmę. Tai detalė, nulemianti galvosūkio patvarumą. Žinoma, ir pasirengimas gamybai kainavo mažiau.

Meferto Vulkanas pasirodė 2010 metų pabaigoje. Galvosūkį sugalvojo ir suprojektavo Timūras Evbatyrovas. Įdomi keturių persidengiančių tetraedrų forma, nors ir turi keturis aukštus, savo elgesiu man labiau primena penkių aukštų piramidę. Todėl visai nenuostabu, kad iš karto po Vulkano pasirodė to paties Timūro suprojektuotas penkiaaukštis Profesoriaus piraminksas. Na, o trūkstamos grandies –  keturių aukštų piraminkso – teko palaukti iki 2012 metų spalio.

Tetraedro arba artimos formos galvosūkiai turi mažiausią įmanomą sienų skaičių – keturias. Dėl to į vietas reikia sudėlioti palyginus nedaug detalių. Mažesnių piramidžių sprendimo patirtį ir įgūdžius galima lengvai pritaikyti didesnėms piramidėms tvarkyti. Dėl to ir dėl pradžioje paminėtų sentimentų ši galvosūkių šeima man suteikia daugiausiai džiaugsmo.