Gifts from Irina, Tatyana and my findingsRugpjūčio mėnesį, kai kas kur galėdamas slėpėsi nuo karščių, mes su žmona savaitę praleidome Druskininkuose. Tipiška darbotvarkė buvo paprasta. Apie dvi valandos ant dviračių miško takais iš ryto, plaukimas dieną, stalo tenisas vakare. Vieną dieną dviratį teko stabdyti dėl svarbaus telefono skambučio. Galvosūkių kolekcionierė iš Pamaskvės Tatjana Matvejeva atvyko į Vilnių aplankyti sesers, tad ėmėmės organizuoti galvosūkininkų mini suvažiavimą Vilniuje. Druskininkų kandidatūra irgi buvo svarstoma. Susitikimas, kaip visada, neapsiėjo be galvosūkių.

Į Rubiko kubą panašus daiktas nėra galvosūkis. Tai pieštukinė! Kolekcijoje tokie dalykai atsiranda tik dėl sentimentų. Šalia matosi neišpakuotas rašiklis su 2x2x2 kubeliu. Tai Sočio olimpiados suvenyras. Aišku, kad jo ir nereikia išpakuoti. Dešinėje matosi ant savo įpakavimo medinis kubelis su „+“ ženklais ant sienelių. Jis primena Tatjanos galvosūkį-dėžutę, tačiau tai Kinijoje masiškai gaminamas surinkimo galvosūkis. Tikriausiai jį būčiau užsisakęs kada nors, bet dabar gavau dovanų. Galvosūkis primityvokas, bet sentimentalioji jo vertė neabejotina.

Tatjana atvežė ir kitos galvosūkių kolekcionierės ir gamintojos Irinos Novičkovos dovanas. Medinėje dėžutėje matote 4 detales ir juodą kvadratą papildomoje erdvėje. Akivaizdu, kad tą kvadratinę detalę reikia įtalpinti taip pat. Man, turinčiam panašių galvosūkių sprendimo patirties, nereikėjo ilgai ieškoti sprendimo, bet išbandysime su kitais sprendėjais. Galvosūkis pagamintas Irinos įmonėje ir vadinasi „Juodasis kvadratas“. Irina, kaip ir Kazimir’o Malevich’iaus tėvai, kilusi iš Baltarusijos.

O labiausiai laukta Irinos dovana – knyga. Sunku dabar įsivaizduoti, bet Internetas buvo ne visada. Kol jo nebuvo, žurnalai, o „Nauka i zhizn (Mokslas ir gyvenimas)“ ypač, atliko panašų vaidmenį. Juose galėjai pasiskaityti apie pačius įvairiausius dalykus, net apie galvosūkius. Igoris Konstantinovičius Lagovskis – vyriausias redaktorius, o prieš tai daug metų vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas buvo atsakingas už galvosūkių tematiką žurnale. Rašė straipsnius ir pats. Knygoje surinkti jo straipsniai, galvosūkiai, sprendimai. Kaip poros sprendimų autorius esu knygoje paminėtas ir aš.

Kitus penkis galvosūkius nusipirkau pats, tris iš jų Kaune Jonelis ir Ko parduotuvėje. Dvi įspūdingos galvos (Mad Headz) yra 2x2x2 kubelio modifikacijos. Iš viso gaminami šeši modeliai. Kadangi žaislai iškrapštyti iš pakuotės, sumaišyti, tai jų kaina buvo labai nedidelė. Vielos galvosūkis gal ir ne visai atitinka mano reikalavimus (mažas, plona viela), bet tinkamas spręsti, gana tvirtas ir įdomus.

Metalizuotas kiaušinis irgi 2x2x2 modifikacija, gaminama Mefferto. Tai specialiai kolekcionieriams skirta versija. O neįprastos formos medinis objektas – iš šešių detalių surinktas galvosūkis. Idėja man nebuvo žinoma anksčiau, tai ne taip jau dažnai pasitaiko. Pagamintas Kinijoje, bet kokybė priimtina.