Hexaminx and Camouflage 2x2x4

Camouflage 2x2x4 and Hexaminx

Kamufliažas arba maskuotė – tinkamas gegužės naujienų apibūdinimas. Iš tolo atpažinti stambiomis nereguliariomis aplinkos spalvų dėmėmis išmargintą tanką turėtų būti nelengva. Galvosūkių kamufliaže spalvos ne tiek svarbios – čia „tankas“ slepiasi pakeitęs formą.

Gamintojo WitEden Camouflage galvosūkių serijos pagrindas (paslėptas tankas, jeigu tęsti analogiją) yra visiems pukiai pažįstamas Rubiko Meistro kubas 4x4x4. Galvosūkis 2x2x4 turi vieną riboto biudžeto galvosūkių sprendėjui priimtiną savybę – juo patogu žaisti ir kaip 2x2x3 gretasieniu. Neišleidi nė cento pirkdamas 2x2x3, o spręsti gali. Tik nesukinėji atskirai 2 ir 3 aukštų. Tai gali būti ir sprendimo metodo idėja – suvesti į paprastesnį gretasienį 2x2x3, kurio stačiakampės sienos sukamos tik 180 laipsnių kampu.

Visual coments

Visual coments

Žiūrėdami į antrą paveikslėlį, galime nesunkiai įsivaizduoti 4x4x4 tapimo 2x2x4 procesą. Prie viršutinio sluoksnio kampinio kubelio priklijuojame du gretimus briaunų kubelius ir vieną centro kubelį. Prie gautos grupės viršaus priklijuojame dar vieną tokią „cukraus“ plytelę. Pakartojame tą patį su likusiais viršutinio ir apatinio sluoksnių kampais ir turime naują galvosūkį.

Žinodami galvosūkio mechanizmą, galime lengviau įsivaizduoti ir jo veikimą. Akivaizdu, kad stačiakampes sienas galima pasukti ir 90 laipsnių kampu. Galvosūkis ims keisti formą ir sprendimo procese atsiras naujų netikėtumų, sukeliančių sprendėjo emocijas. O juk, galų gale, toks ir yra kiekvieno galvosūkio tikslas.

Kitas, beveik kubo formos objektas, iš pirmo žvilgsnio neprimena jokio žinomo galvosūkio. Ir kas galėtų pagalvoti, kad tai tiesiog labai kruopščiai užsimaskavęs Megaminksas. Megaminksas, tai Rubiko kubo idėjos apibendrinimas dodekaedrui. Detalių daugiau, bet sprendimas kažkokių naujų metodų nereikalauja.

Pabandykime Heksaminkse įžiūrėti Megaminksą. Netaisyklingas penkiakampis atitinka Megaminkso centrą. Kiekvienoje kubo briaunoje jų yra po viena, o kubas, kaip žinome, turi 12 briaunų. Penkiakampis pritvirtintas prie kryžmės, aišku, sukinėjasi, tačiau savo vietos nepalieka. Dabar nesunku įžiūrėti ir penkis penkiakampio spindulius: du maži, du dideli trikampiai ir vienas beveik stačiakampis. Visos likę detalės atitinka Megaminkso kampus. Tai 8 trispalviai  kubo kampai ir 12 dvispalvių briaunų elementų. Pastarųjų teisingas orientavimas turėtų būti nelengva užduotis.

Galvosūkio mechanizmas sufleruoja, kad briaunos pasukimo kampas bus kartotinis 72 laipsniams. Tai visiškai nesiderina su kubo simetrija, todėl galvosūkis keis formą ir atpažinti reikalingus elementus prireiks daugiau laiko. Dėl to net nelabai norisi galvosūkį sumaišyti.

Idėja paversti dodekaedrą kubu šovė į galvą Tony Fisher’iui. Jis pagamino prototipą 2007 metais. Išgaubtą variantą 2009 metais savo rankomis pagamino galvosūkių meistras iš Tailando, TwistyPuzzles forume žinomas Traiphum vardu. Atrodė, kad galvosūkis išliks vienetiniu rankų darbo kūriniu, bet 2013 metais HKnowStore (Calvin) suorganizavo jo masinę gamybą. Dabar kiekvienas galvosūkių kolekcionierius gali papildyti savo kolekciją šiuo genialiu kamufliažo pavyzdžiu.