10 LTRinkimai į Seimą baigėsi, išrinktieji ruošiasi valdyti šalį, o mums, rinkėjams, belieka ruoštis kitiems rinkimams. Aistros jau atlėgo, patirtis dar nepamiršta, pats tinkamiausias momentas iš jos pasimokyti, apibendrinti ir pasiūlyti ką nors racionalaus.

Žiniasklaidoje, interneto komentaruose, bloguose  ir privačiuose pokalbiuose buvo formuluojamos idėjos, kurias vertinu kaip nepasitenkinimo esama rinkimų tvarka požymius. Pirma mintis: piliečiai neatsakingi, daug jų tiesiog neina balsuoti arba balsuoja už kažkur kad ir skandalingai pagarsėjusį kandidatą. Antra mintis: reikia balsavimo internetu. Trečia mintis: rinkėjų valia iškraipoma perkant balsus ar blogai juos skaičiuojant.

Mano siūlymas: už galimybę pareikšti savo nuomonę pilietis privalo susimokėti. Suma – mažiausio nominalo popierinis banknotas, šiandien – 10 litų. Nesiginčysiu, iš pirmo žvilgsnio toks pasiūlymas skamba keistokai. Pažiūrėkime į ji antru, trečiu ir kitais žvilgsniais, t.y. pasvarstykime privalumus ir paprognozuokime galimus priekaištus.

 Pirmas privalumas: griežtesnis balsų skaičiavimas. Pinigų skaičiavimo procesas ilgai tobulintas, todėl pakankamai patikimas. Kasos aparatai pasirodė turgavietėse, o kitur net ir pamiršome kada jie atsirado. Bent jau daugiau biuletenių balsadėžėje, negu surinkta pinigų negalėtų atsirasti.

Antras privalumas: balsavimas internetu pervedant pinigus. Jeigu atsirastų koks hakeris, norintis pataisyti savo mėgiamos partijos rezultatus, jam reikėtų pakeisti skaičiukus banko sąskaitose. Nemanau, kad tai taip jau paprasta padaryti.

Trečias privalumas: balsuotų sąmoningi piliečiai. Jeigu žmogus orientuojasi partijų programose, žino jų nuveiktus darbus, supranta, kuri partija ar kandidatas tinkamiausiai atstovautų jo interesus, nepagailės jis tų dešimties litų. Gi nesidomintis ir neturintis savo nuomonės pilietis vargu ar eis „išmesti pinigų į balą“.

Ketvirtas privalumas: kitoks nebalsavusio vertinimas. Nebalsavęs pilietis negalės dėtis kovotoju prieš niekam tikusią valdžią. „Visi jie tik prie lovio veržiasi, o aš tame atsisakau dalyvauti!“. Dabar pirma tyli aplinkinių reakcija būtų „Aha, pagailėjo 10 litukų…“. Nesmagu bus didžiuotis.

Pirmas priekaištas: balsuos mažiau žmonių. Visai gali taip atsitikti. Jeigu ir mažiau, ar dėl to išrinktume blogesnį Seimą? Žmonės, kuriems „vienodai rodo“ nieko nelemtų. Rinkimų rezultatai parodytų aktyvių, apsiprendusių piliečių pasirinkimą. Manau, kad taip būtų tik geriau: ne kiekybė bet kokybė svarbu.

Antras priekaištas: balsavimas internetų nepakankamai slaptas.  Pilietis, pageidaujantis išlaikyti anonimiškumą, gali rinktis tradicinį „popierinį“ balsavimą. Jeigu žmogui tas slaptumas nėra tiek svarbus, kodėl nepasinaudojus elektroninės bankininkystės priemonėm. Bilietus perkam ne už 10 litų, pajamas deklaruojam ir viskas veikia.

Trečias priekaištas: nesąžiningiems politikams lengviau bus pirkti balsus. Spontaniškai atsakant, tai jiems tie balsai bent jau pabrangtų dešimčia litų ir pirkimo procesas nė kiek nesupaprastėtų. Na, o internetu, nesinaudojantys elektronine bankininkyste piliečiai, balsuoti negalėtų.

Ketvirtas priekaištas: kai kuriems piliečiams ir 10 litų yra dideli pinigai. Na, jeigu kuri nors partija mano, kad jos rinkėjams tokie pinigai per didelė auka, yra dar laiko padėčiai pakeisti.

Dar liko vienas svarbus klausimas:  kur dėti surinktus pinigus. Na, čia jau galima duoti valią fantazijai. Manau, kad juos galima būtų panaudoti dalies rinkimų organizavimo išlaidų padengimui, apmokėti bankų paslaugas ar paskirti partijų finansavimui. Atidavei balsą už partiją X, į jos sąskaitą galų gale ir nukeliaus tavo 10 litų parama.